اولین ام دی اف آینه ای موجود در موزه فرانسه!

ام دی اف آینه ای با چگالی متوسط (MDF) یک محصول چوبی مهندسی شده است که با شکستن باقیمانده‌های چوب سخت یا نرم به الیاف چوب، اغلب در یک دیفیبراتور، ترکیب آن با موم و یک چسب رزین، و با اعمال دما و فشار بالا به پانل‌هایی ساخته می‌شود.

MDF به طور کلی متراکم تر از تخته سه لا است. این از الیاف جدا شده تشکیل شده است اما می تواند به عنوان یک مصالح ساختمانی مشابه در کاربرد تخته سه لا استفاده شود. از تخته خرده چوب قوی تر و متراکم تر است.

این نام از تمایز در تراکم تخته فیبر گرفته شده است. تولید MDF در مقیاس بزرگ در دهه 1980 در آمریکای شمالی و اروپا آغاز شد.

با گذشت زمان، اصطلاح “MDF” به یک نام عمومی برای هر تخته فیبر فرآیند خشک تبدیل شده است. MDF معمولاً از 82% الیاف چوب، 9% چسب رزین اوره فرمالدئید، 8% آب و 1% موم پارافین تشکیل شده است. چگالی معمولاً بین 500 تا 1000 کیلوگرم بر متر مکعب (31 و 62 پوند بر فوت مکعب) است.

ام دی افام دی اف

محدوده چگالی و طبقه بندی به عنوان تخته سبک، استاندارد یا با چگالی بالا یک نام اشتباه و گیج کننده است. چگالی تخته، زمانی که در رابطه با چگالی فیبری که در ساخت پانل می رود، ارزیابی شود، مهم است.

یک پانل MDF ضخیم با چگالی 700-720 کیلوگرم بر متر مکعب (44-45 پوند بر متر مکعب) ممکن است در مورد پانل های الیاف چوب نرم به عنوان چگالی بالا در نظر گرفته شود، در حالی که یک پانل با همان چگالی ساخته شده از الیاف چوب سخت نیست. چنین در نظر گرفته شده است.

تکامل انواع مختلف ام دی اف به دلیل نیازهای متفاوت برای کاربردهای خاص انجام شده است.

انواع مختلف ام دی اف (که گاهی با رنگ مشخص می شود) عبارتند از:

صفحه ام دی اف فوق سبک (ULDF) تخته مقاوم در برابر رطوبت معمولاً سبز است ام دی اف ضد حریق معمولا قرمز یا آبی است